Náměstí 24, 384 51 Volary
tel. 388 333 261
knihovnavolary@centrum.cz

DNNT, neboli Díla nedostupná na trhuje bezplatná služba několika digitálních knihoven. Tato služba zpřístupňuje digitalizované dokumenty vydané na území ČR, které jsou chráněné autorským právem (tj. neuplynulo 70 let od smrti autora nebo 50 let od vydání díla). Dokumenty v DNNT zároveň nelze zakoupit v běžné obchodní síti, a to ani v podobě dalších vydání (včetně vydání upravených nebo elektronických).

 

Služba je poskytována zdarma na základě licenční smlouvy Národní knihovny ČR s kolektivními správci DILIA a OOA-S a je nabízena uživatelům prostřednictvím knihoven, které poskytují veřejné knihovnické a informační služby. Využít vzdálený přístup do databáze DNNT mohou i registrovaní čtenáři naší knihovny.

 

Jedná se tedy o dokumenty, které jsou dosud chráněny autorským zákonem, ale nejsou již dostupné na knižním trhu. Velká část z nich již byla českými knihovnami zdigitalizována a dosud byla přístupná jen v budově příslušné knihovny vlastnící daný dokument. Nyní mají registrovaní čtenáři naší knihovny novou možnost zobrazit všechna tato díla vzdáleným přístupem online přímo ze svého domácího počítače.

 

V současné době jsou k dispozici 4 digitální knihovny, které nabízí přístup k plným textům pro volná díla a díla nedostupná na trhu. Jedná se o:

- Národní digitální knihovnu Národní knihovny ČR

- Digitální knihovnu Moravské zemské knihovny

- Digitální knihovnu Knihovny Akademie věd ČR

- Digitální knihovnu Studijní a vědecké knihovny v Hradci Králové.

 

Snadný přístup ke všem těmto knihovnám umožňuje rozcestník https://dnnt.cz/K dispozici je cca 178 000 digitalizovaných knih a časopisů z české vydavatelské produkce (knihy vydané do roku 2007, periodika vydané do roku 2011). 

 

Vzdálený přístup je umožněn u knih vydaných do roku 2001 a časopisů vydaných do roku 2011. Plné texty digitalizovaných knih vydaných v letech 2002 až 2007 jsou navíc k dispozici pouze na terminálech v knihovnách.

 

inkeddnnt_li.jpg

 

Podrobné informace o NDK-DNNT - https://dnnt.nkp.cz/index.html

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one