14. 2. 2019 "Z Čech až na konec světa s podtitulkem Svatojakubskou cestou na mys Finisterre"

Městská knihovna, ve spolupráci s cestovatelem, cyklistou a autorem knih Františkem Šestákem, připravila na valentýnský podvečer besedu „Z Čech až na konec světa s podtitulkem Svatojakubskou cestou na mys Finisterre“.
Dvojice cyklistických veteránů, František Šesták ze Sedlice u Blatné a František Hejtmánek z Tažovic, započali svou cestu u zámku v Blatné a pokračovali dál přes Německo, Holandsko, Belgii, jižní pobřeží Anglie, Francii, Pyreneje, Španělsko. Cílem bylo třetí největší poutní místo křesťanů (po Římu a Jerusalému) Santiago de Compostela a mys Finisterre, považovaný před 540 lety za konec světa. Odtud zajeli ještě do Portugalska. Zpáteční cesta vedla opět přes Španělsko, Andorru, Francii, Švýcarsko, Rakousko, Německo a po ujetí 6 084 km v sedlech kol GALAXY cestu ukončili.
Cestou prožili nejen mnoho pěkných cyklistických zážitků, ale zpočátku i hodně krušných chvil při překonávání nepřízně počasí. To však k cyklistice patří a veškeré překážky překonali vůlí realizovat svoji životní cestu a také s velkou dávkou štěstí, které jim bylo nakloněno. Vyhnuly se jim veškeré zdravotní potíže, i ty, které cestovatele většinou provázejí. Kromě běžné údržby kol, spojené většinou pouze s drobným seřízením a výměnou opotřebených brzdových destiček a plášťů měli pouze jeden defekt. Velkým dojmem na oba cyklisty zapůsobilo i setkávání se s lidmi, nikde nenarazili na negativní přijetí.
20190214_184616.jpg
20190214_181837.jpg
20190214_173102.jpg
20190214_180415.jpg
20190214_165553.jpg
20190214_183050.jpg
26.11.2019 09:42:57
ŠUMAVA LITERA.png
Do Síně slávy byl uveden vimperský spisovatel František Kadoch, neúnavný propagátor steinbrenerovských kalendářů a autor řady knih povídek.

Cenu předsedy poroty získal Aleš Palán za knihu Raději zešílet v divočině.

Výsledky dalších kategorií: Ceny Johana Steinbrenera

Cena za beletrii a poezii

1. místo Roman Szpuk: Klika byla vysoko
  2. místo Viktorie Hanišová: Houbařka
  3. místo Jan Kaše: Šumavské tajemství nacistů

Cena za fotografické a výtvarné knihy

1. místo Petr Hudičák, Zdena Mrázková, Jindřich Špinar: Krumlov – město pod věží
  2. místo Vladimír Kunc, Tonda Yetti Jelínek: Šumavské návraty
  3. místo Miroslav Houšť. Z Kašperských Hor do Kalábrie
    Petr Faltus, Karel Steigerwald: Šumava patafyzická

Cena za historické a faktografické publikace

1. místo Jan Lakosil: Šumava 1938
  2. místo kolektiv autorů: Zdíkovsko sobě
  3. místo Pavel Fencl, Markéta Voříšková: Oběti první světové války v okrese Prachatice.

Autorem ceny Johanna Steinbrenera je vimperský sklář Jaroslav Zedník.

Více najdete na adrese: