Náměstí 24, 384 51 Volary
V roce 1946 učitel František Bárta zakládá se Svazem mládeže, z fondu "Darujte knihy pohraničí" a z prostředků MNV městskou knihovnu, která má koncem roku 700 knih.

Do roku 1989 funguje knihovna též jako Středisková knihovna.

V devadesátých letech se stává knihovnou Městskou. V té době je ve fondu knihovny již okolo 20 000 svazků.

V roce 1993 začíná v knihovně probíhat automatizace knihovny. Byl nakoupen knihovní modul Lanius, je zprovozněn Internet. Po zapsání fondu do počítače je spuštěno automatizované vypůjčování.

V letech 2000 - 2008 má knihovna již statut internetového pracoviště se 2 PC pro veřejnost, plně automatizovaný systém Lanius, od konce roku 2008 Clavius.

seznam knihovníků ve Volarech

působení v knihovně
Friedel - německá knihovna 1920 - 1922
František Bárta - založena knihovna 1946 - ?
Marie Fiedlerová-Pillweinová 1970 - 1975
Naďa Slabyhoudková 1975 - 1979
Milada Karabcová  1980-1981, 1984-1985
Beáta Krénová 1982 - 1983
Jana Tremlová 1986 - 1992 květen
Miroslav Zigler                                 1988
Jana Hamalová                          1992 květen - srpen
Klára Prošková 1992 červen - září
Věra Strapková-Pálková                    1992 září -
od července 1995 je přijat druhý pracovník
Zbyněk Pálka 1995 - 2004
Petra Hrubá 2004 - 2006
Ladislava Škrnová 2004 -
Dana Fürbachová 2006 - 2008
Barbora Mrkvičková 2012 - 2014

V současné době jsou v knihovně 2 pracovní úvazky:

Ladislava Škrnová a Marcela Zvonková

ŠUMAVA LITERA.png

ŠUMAVA

LITERA 2020

Festival Šumava litera probíhá od roku 2015, jeho pořadateli jsou Městské kulturní středisko Vimperk, spolky Šumava Litera a Knihy über Grenze, za podpory města Vimperk. Festival byl podpořen z rozpočtu Jihočeského kraje.

Cílem festivalu je přiblížit široké veřejnosti všechny knihy s tématikou Šumavy či šumavských autorů, které byly vydány v předchozím roce. Pro letošní ročník bylo tedy nominováno 43 knih.

V hlavní soutěži Šumavy litery o Ceny Johanna Steinbrenera letos vybírala vítězné knihy porota ve složení Jan Stifter (předseda), Eva Buryánová, Jan Cempírek, Martina Kunclová, Hana Soukupová, Jan Viener.

Kategorie beletrie a poezie
1. místo Rosa Tahedl – „Svědectví z poválečné Šumavy“
2. místo David Jan Žák – „Zmizení Edwina Lindy“
3. místo František Daniel Merth – „Jdou krásné básně kolem mne“

Kategorie fotografické a výtvarné knihy
1. místo Jan Lakosil – „Sudety krásné i bouřící 1938“
2. místo Petr Moravec – „Šumava poetická a kouzelná / Der Böhmerwald, seine Poesie und Magie“
3. místo Emil Kintzl – „Zmizelá Šumava 2“

Kategorie historické a faktografické publikace
1. místo Peter Becher – „Adalbert Stifter: Touha po harmonii“
2. místo Tereza Blažková – „Zapomenuté stopy dřevařů na Šumavě“
3. místo Josef Pecka – „Toulání za šumavskými sklárnami“

Jako Kniha roku byla porotou vybrána kniha Peter Becher – „Adalbert Stifter: Touha po harmonii“.
Do Síně slávy byl uveden Jan Mareš, tvůrce webového portálu „Kohoutí kříž“.
Cenu předsedy poroty obdržela publikace Josefa Kroutvora „Lesní eseje“.
Cenu Šumavská ozvěna přiřkli návštěvníci webových stránek Šumavy litery knize Emila Kintzla a Jana Fišera „Zmizelá Šumava 2“. Tato cena byla letošní novinkou, celkem bylo odevzdáno 905 platných hlasů. „Zmizelá Šumava 2“ získala 541 hlasů.
Cenu Šumava virtuální uděluje porota ve složení Radan Běhoun, Petr Kuncl a Jindřich Sova. Vybírala z nabídky webových stránek, blogů, facebooků, audio a video materiálů s tematikou Šumavy.
Cenu ve formě čestného uznání získala facebooková stránka „Stará Šumava a kousek Českého lesa“, kterou tvoří kašperskohorský truhlář Miroslav Kůs.

Cenu knihovníků vyhrála kniha Marie Frankové „Poválečné osudy šumavských rodáků".
Cenu Šumavského pivovaru Vimperk získala kniha Emila Kintzla a Jana Fišera „Zmizelá Šumava 2.

Autorem skleněné knihy - ceny Johanna Steinbrenera je vimperský sklář Jaroslav Zedník.

Veškerá videa a podrobnosti o knihách z letošního ročníku naleznete na stránkách www.sumava-litera.cz