Náměstí 24, 384 51 Volary
tel. 388 333 261
knihovnavolary@centrum.cz
Beletrie
 
Forsyth Frederick: Liška
Bývalého britského tajného agenta Adriana Westona vzbudí uprostřed noci telefonát ministerské předsedkyně. Její sdělení je šokující: do počítačových databází Pentagonu, americké Národní bezpečnostní agentury a CIA se dostal hacker. Zdánlivě neproniknutelné firewally překonal neznámý nepřítel nazvaný „Liška“…
Nejnovější hit od legendy špionážní prózy Fredericka Forsytha a důkaz, že ani po letech neztratil nic ze svého spisovatelského umu!
Child Lee: Spravedlnost
Krimithriller oblíbeného anglického autora v hlavní roli s Jackem Reacherem.
Vondruška Vlastimil: Pomsta bílého jednorožce
Historický detektivní román z druhé poloviny 13. století, kde mladý královský prokurátor Oldřich z Chlumu vyšetřuje vraždu paní Anežky, manželky Častolova z Frýdlantu. U jedné vraždy ale nezůstane.
Bauer Jan: Vraždící golem
O pražské židovské čtvrti kolují pověsti, že prý zdejší rabín Jehuda Löw ben Becalel sestrojil umělého sluhu – golema, který mu slouží. Rabín Löw ho vybavil neuvěřitelnou silou, díky níž může golem i zabít. Shodou okolností se na Starém Městě pražském množí tajemné a brutální vraždy. Měšťané svalují vinu na golema a chtějí, aby byl rabín Löw uvězněn, pokud sérii vražd nezastaví.
Szpuk Roman: Klika byla vysoko
Básník, meteorolog a vnímavý pozorovatel v rozsáhlé autobiografické próze vykresluje toulky divokou přírodou. Zachytává obyčejné, a přitom fascinující detaily, které zůstávají ostatními neobjevené. Bohatým a hutným jazykem přibližuje svět mezi rostlinami a zvířaty, který je většině lidí vzdálený. Klika byla vysoko volně navazuje na Chraplavé chorály (nominované na cenu Josefa Škvoreckého) a kritikou vyzdvihovanou knihu A zavaž si tkaničky. Obě knihy jsou k dispozici v naší knihovně.
 
Naučná literatura
 
Haig Matt: Důvody proč zůstat naživu
Co to znamená být opravdu naživu? Mattu Haigovi se ve 24 letech zhroutil svět. Neměl žádný důvod, aby dál žil. Toto je pravdivý příběh o tom, jak se dostat do krize, zvítězit nad zákeřnou nemocí, která ho málem zničila, a naučit se znovu žít. Kniha je úsměvné a optimistické povídání o tom, jak se dá žít lépe, více milovat a opravdu žít. Nabízí důvody, proč žít.
Muži na hranici
Podtitul: příběhy z roku 1938

Příběhy příslušníků československých ozbrojených sil (četníci, policisté, členové Stráže obrany státu), kteří v pohraničí roku 1938 zahynuli při střetech se sudetoněmeckými polovojenskými jednotkami.
Maršálková Jitka, Fořt Karel: Šumava – Za tajemstvím horských jezer
Na Šumavě vzniklo deset ledovcových jezer. Dvě se postupně zanesla usazeninami a zcela zanikla. Zbývajících osm se dochovalo a dodnes ukazují svou krásu a jedinečnost. Na české straně Šumavy se nachází celkem pět ledovcových jezer: Černé a Čertovo jezero, Prášilské jezero, jezero Laka a Plešné jezero. Na německé straně Šumavy jsou tři: Malé a Velké Javorské jezero a Roklanské jezero. Proč byla takhle pojmenována? Možná nám něco napoví pověsti a pověry, které se o nich dlouhá léta vypráví…
Frej David: Tvoje imunita je tvůj lékař
V této knize se seznámíte s tím, jak imunitní systém funguje, s faktory, které jej oslabují, a především s možnostmi, jak je aktivně ovlivnit. Dozvíte se, jak životosprávou, kam patří třeba vyvážená strava, protistresové techniky, pohyb nebo kvalita spánku, zdravě posílit obranyschopnost a prodloužit si život. Pomohou vám také doplňky stravy, byliny a jejich směsi, které autor ověřil svojí dlouholetou praxí.
 
Pro děti a mládež
 
Olivieri Jacopo, Corradinová Clarissa: Všudybyl Avery
Den ve společnosti Aztéků
Den ve starověkém Římě
Den ve starověkém Egyptě
Den ve starověkém Řecku
Znáte Všudybyla Averyho? Avery je kluk, který miluje historii a rád cestuje. Stačí, aby jednou mrknul, a ocitne se v zemi a čase, který ho právě zajímá. Prožijte s ním jeho neuvěřitelná dobrodružství!
Komárková Ilona: Králík je taky jenom člověk
Představte si, že tento příběh se opravdu stal! Tahle knížka je upřímným a osobním vyprávěním o životě jednoho králíka. O mém životě! Paměti se tomu říká… Divíte se? A proč by zrovna králík nemohl mít svoji knížku? Povím vám, jak se mi žilo na světě, o dnech strávených v různých doupatech a taky o mé rodině. Obrázková knížka oblíbené autorky a ilustrátorky je určena dětem od 4 let.
Söderlund Mats: Hrozba
Román Hrozba je první knihou trilogie odehrávající se v blízké budoucnosti, ve které jsou klimatické katastrofy na denním pořádku. Nedostatek vody přinutil nemalou část lidské populace přestěhovat se. Hypermoderní společnosti nepřetržitě připojené na internet začíná docházet, že v lidových pověrách a starých pověstech je ukryto víc moudra, než by kdo řekl.
Diblíček Jan: Veselé celoroční tvoření pro každého
Knih o celoročním tvoření vyšlo již více. Tato je ale výjimečná tím, že ji nenapsala žena, ale mladý muž. Proč se 18letý kluk rozhodl soupeřit v převážně ženském světě, vysvětlí krátce v úvodu. Hlavně ale přináší svěží nové nápady s použitím klasických i zcela nových materiálů, které důkladně prověřil, jedním z nich je např. Foamiran.
 
 
ŠUMAVA LITERA.png
Do Síně slávy byl uveden vimperský spisovatel František Kadoch, neúnavný propagátor steinbrenerovských kalendářů a autor řady knih povídek.

Cenu předsedy poroty získal Aleš Palán za knihu Raději zešílet v divočině.

Výsledky dalších kategorií: Ceny Johana Steinbrenera

Cena za beletrii a poezii

 1. místo Roman Szpuk: Klika byla vysoko
 2. místo Viktorie Hanišová: Houbařka
 3. místo Jan Kaše: Šumavské tajemství nacistů

Cena za fotografické a výtvarné knihy

 1. místo Petr Hudičák, Zdena Mrázková, Jindřich Špinar: Krumlov – město pod věží
 2. místo Vladimír Kunc, Tonda Yetti Jelínek: Šumavské návraty
 3. místo Miroslav Houšť. Z Kašperských Hor do Kalábrie
  Petr Faltus, Karel Steigerwald: Šumava patafyzická

Cena za historické a faktografické publikace

 1. místo Jan Lakosil: Šumava 1938
 2. místo kolektiv autorů: Zdíkovsko sobě
 3. místo Pavel Fencl, Markéta Voříšková: Oběti první světové války v okrese Prachatice.

Autorem ceny Johanna Steinbrenera je vimperský sklář Jaroslav Zedník.Více najdete na adrese:
https://www.facebook.com/sumavalitera/
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one