Beletrie

Vondruška Vlastimil: Husitská epopej VI. Za časů Jiřího z Poděbrad 1461-1471.
Předposlední díl celé ságy představuje léta, kdy byl český král Jiří z Poděbrad na vrcholu své moci.
Delaney J. P.: Ta přede mnou
Temný psychologický thriller, který byl ještě před vydáním prodán do více než 30 zemí po celém světě a jehož autorem je úspěšný spisovatel, vystupující pod pseudonymem J. P. Delaney.
Moriarty Liane: Šílené výčitky
Novinka od autorky Sedmilhářek a Manželova tajemství je konečně tu!
 Co se na nějaké obyčejné garden party mohlo přihodit tak strašného, že teď všichni litují, že pozvání přijali? A hlavně – čí je to vina?
Lapena Shari: Manželé odvedle
Vaše sousedka nechce, abyste vzali své šestiměsíční dítě na slavnostní večeři. Nic osobního, ale rušilo by pláčem. Váš manžel prohlásí, že to nevadí. Bydlíme přece hned vedle. Zapneme dětskou chůvičku a každou půl hodinu ho přijdeme zkontrolovat. Vaše dcerka spala, když jste ji viděli naposledy. Teď stoupáte po schodech do svého mrtvolně tichého domu a vaše nejhorší noční můry se naplnily. Je pryč.

Naučná literatura

Kohoutová Lucie: Tradiční svátky a recepty ze Šumavské vesnice
Nová publikace inspirovaná Šumavou je volným pokračováním úspěšné kuchařky Recepty ze šumavské vesnice. Autorka se tentokrát věnuje připomenutí svátků a tradic, spojených s touto malebnou krajinou. Události jsou citlivě provázané s původními recepty, které autorka, jak je jejím zvykem, poctivě vyzkoušela. Kniha je bohatě doplněna barevnými fotografiemi nejen jídel, ale i krás šumavské přírody.

Pro děti a mládež

Hargrave Kiran Millwood: Dívka z inkoustu a hvězd
Nejlepší britská dětská kniha roku 2017, která v prestižních literárních soutěžích porazila i Harryho Pottera a prokleté dítě!
Od chvíle, kdy na ostrov dorazil generál Adori, nikdo nesmí překročit hranici mezi Gromerou a zbytkem ostrova. To ale Isabelle nezabraňuje v tom, aby snila o tom, že jednou prozkoumá každičký centimetr „Zapomenutého území“, které leží hned za hranicemi. Když zmizí její nejlepší kamarádka, Isabella se vetře do pátrací skupiny - je přeci dcerou kartografa. Navíc kromě map umí číst i hvězdy, které ji mohou dovést až do zapomenutého srdce opuštěného ostrova. Isabella brzy zjistí, že zachraňovat bude nejen ztracenou dívku, ale především samotný ostrov.
Kraus Michal: Deník 1942 -1945
Michal Kraus přišel v nacistických koncentračních táborech o oba rodiče i část dětství. Neuvěřitelné shody okolností mu umožnily jako 12-14letému chlapci přežít pobyt v Terezíně, Osvětimi, Mauthausenu i dva třídenní pochody smrti. Podrobnosti z těchto let si zapsal ihned po válce do svého Deníku, který nikdy neplánoval zveřejnit. O své bolestivé zážitky, které jsou poutavě zapsány s emocemi patnáctiletého kluka, se rozhodl podělit až nyní ve svých 81 letech, aby umožnil dnešní mladé generaci nahlédnout do stále ještě živé minulosti našeho kontinentu, na kterou by se nemělo zapomenout.
24.01.2018 14:47:33
Palán Aleš, Šibík Jan: Raději zešílet v divočině