Náměstí 24, 384 51 Volary
tel. 388 333 261
knihovnavolary@centrum.cz
Beletrie
 
Dempsey Eoin: Najdi Rebeccu
Rebecca a Christopher se mají rádi od dětství. Přes veškeré překážky, které museli překonat, se zdá jejich štěstí na dosah. Jejich životy však náhle přeruší druhá světová válka. Rebecca je odvlečena do nacistického Německa, kde se její stopa posléze ztrácí. Christophera ničí pomyšlení na Rebečinu smrt, proto využije svého německého původu a konexí v armádě a dobrovolně se připojí k jednotkám SS, aby získal místo v koncentračním táboře v Osvětimi. Tajně doufá, že Rebeccu mezi vězni najde a zachrání.
Michie David: Dalajlamova kočka a čtyři tlapky duchovního úspěchu
Dalajlamova kočka je zpět se svými pozoruhodnými postřehy a pronikavými vhledy!
Hausmann Romy: Milé dítě
Čtrnáct let ji drží zamčenou v chatě bez oken v lese. V tomto vězení mu porodila dvě děti. Všední den rodiny probíhá podle přesného plánu: jídlo, chození na záchod – všechno je přísně řízeno. Večer zpívá svým dětem písničky na dobrou noc, ve dne je vyučuje. Otec se stará o svou rodinu, chrání ji před světem tam venku. A nikdo mu nemůže jeho ženu a děti vzít, protože nikdo netuší, kde jsou...
Bernard Caroline: Múza z Vídně
Biografický román německé autorky, který přibližuje dramatické osudy Almy Mahlerové-Werfelové, vídeňské femme fatale počátku 20. století. V románu jsme svědky životních peripetií mladé, nadané ženy, kterou pro její krásu a vzdělanost obdivovala kulturní elita počátku 20. století. Děj popisuje Almin život na přelomu milénia. Rodinou zmařený vztah s Gustavem Klimtem, poblouznění Alexandrem Zemlinskim a konečně lásku jejího života - manželství s hudebním géniem Gustavem Mahlerem.  
 
Naučná literatura
 
Jandová Lucie, Kaplanová Dana: První muž, který mě zradil, byl můj otec
Otcovské zranění je tématem další knihy autorského tandemu Lucie Jandová a Dana Kaplanová. Po úspěšném bestselleru Temné matky a jejich dcery přicházejí s knihou, která se pouští do problematiky tíživých vztahů mezi dcerami a otci. Dopad nefunkčních vazeb, ať už proto, že otec v rodině chyběl, opustil ji, nebo nenaplnil otcovskou roli, bývají pustošivé. Předobraz prvního muže v životě ženy ovlivňuje její partnerské vztahy.
Flügel-Anhalt Margot, Arnu Titus: Přes hranice
Podtitul: Volnost nezná slovo věk. Jak jsem v 64 letech poprvé nasedla na motorku a objela půlku světa
V 64 letech nasedá Margot Flügel-Anhalt poprvé ve svém životněna na motorku a odváží se vydat na velkou, dobrodružnou cestu. Ze své malé vesnice v severním Hesensku vyráží do cíle svých snů, na Pamírskou dálnici ve Střední Asii. Na cestě stráví 117 dní a ujede přitom 18 064 kilometrů, 18 zeměmi, silou 17 koní. Technické poruchy, těžké pády, totální vyčerpání – velikostí výzev roste také vstřícnost lidí, které na cestě potkává, díky nimž je její cesta nakonec nezapomenutelná.
Jiroušek Jiří: Nebeské Česko
Nebeské a tedy neobvyklé, ale o to úžasnější pohledy na krajinu Čech, Moravy a Slezska očima pilota motorového padákového kluzáku. Fotografie jsou doplněny autorovými postřehy a komentáři. Deset let křižoval pilot a fotograf Jiří Jiroušek vzdušný prostor nad Českou republikou na svém motorovém paraglideru a hledal, jeho slovy, oku libé pohledy ptáků.

 
Sci-fi
 
Sládek Martin: Časovládci
Podtitul: Skryté ostří
Akční sci-fi román o cestování časem, v němž se pohybují i tajemní Časovládci, mocní hybatelé i spolutvůrci lidských dějin, kteří se po dlouhých letech odmlčení opět hlásí o slovo. Existuje něco, co dokáže změnit povahu lidstva? Jorgen je jedním z mála lidí, kteří vědí, jak překračovat hranice času. 
 
Pro děti a mládež
 
Beigel Christine, Le Goff Hervé: O lvíčkovi, který pořád říkal ne!
Máte také občas chuť říkat na všechno ne a ne a ne? To vás jistě bude zajímat příběh lvíčka, který kvůli své umíněnosti prožil zajímavé dobrodružství.
Kahoun Jiří: Chumelení
Začíná chumelit, všichni se připravují na příchod Vánoc. Myšky, zajíčci, sýkorky, ale i rodinka křečků, medvídků či jezevců, ti všichni prožívají různá zimní dobrodružství a těšení. Sáňkují, stavějí sněhuláka, pečou vánoční cukroví, chytají rybu a dávají si vánoční dárečky. Přestože mají zimu rádi, už se všichni těší na jaro. Kniha je určena dětem od 5 let.
Pařízková Tereza: Stela a 16 huskyů 
Stela, žijící se svým tatínkem a dědečkem v Osmihorkách, je milovnicí knih Jacka Londona. K velké radosti se její tatínek mašér rozhodne pořídit si smečku štěňat huskyů, které začínají vyhrávat závody psích spřežení. Stela mu s nimi pomáhá a prožívá všechny radosti i starosti. To ovšem neví, že na ni čeká obrovské dobrodružství, když k desátým narozeninám dostane v obálce letenku na Aljašku, aby se společně s tátou, strejdou Edou a dědečkem vypravili na nejnáročnější závod psích spřežení na Yukon Quest. Kniha je určena dětem od 7 let.
ŠUMAVA LITERA.png
Do Síně slávy byl uveden vimperský spisovatel František Kadoch, neúnavný propagátor steinbrenerovských kalendářů a autor řady knih povídek.

Cenu předsedy poroty získal Aleš Palán za knihu Raději zešílet v divočině.

Výsledky dalších kategorií: Ceny Johana Steinbrenera

Cena za beletrii a poezii

 1. místo Roman Szpuk: Klika byla vysoko
 2. místo Viktorie Hanišová: Houbařka
 3. místo Jan Kaše: Šumavské tajemství nacistů

Cena za fotografické a výtvarné knihy

 1. místo Petr Hudičák, Zdena Mrázková, Jindřich Špinar: Krumlov – město pod věží
 2. místo Vladimír Kunc, Tonda Yetti Jelínek: Šumavské návraty
 3. místo Miroslav Houšť. Z Kašperských Hor do Kalábrie
  Petr Faltus, Karel Steigerwald: Šumava patafyzická

Cena za historické a faktografické publikace

 1. místo Jan Lakosil: Šumava 1938
 2. místo kolektiv autorů: Zdíkovsko sobě
 3. místo Pavel Fencl, Markéta Voříšková: Oběti první světové války v okrese Prachatice.

Autorem ceny Johanna Steinbrenera je vimperský sklář Jaroslav Zedník.Více najdete na adrese:
https://www.facebook.com/sumavalitera/
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one