Náměstí 24, 384 51 Volary
tel. 388 333 261
knihovnavolary@centrum.cz
Beletrie
 
Vondruška Vlastimil: Ďáblova čísla
Při běžné úřední cestě královského písaře Jiřího Adama z Dobronína do Dvora Králové dojde ve městě k vraždě. I když se radnice snaží utajit její okolnosti, mezi lidmi se rychle šíří panika, protože okolnosti napovídají, že jde o zásah temných sil. A tak navzdory tomu, že to není jeho povinnost, začne Jiří Adam z Dobronína s pomocí bakaláře Petra vyšetřovat. Jde však o závod s časem, protože brzy dojde k další stejně záhadné vraždě.
Šesták Jiří: Cesta jinam
Podtitul: Úsměvný příběh ze smutné doby, kdy do hraniční Šumavy byl vstup zakázán
 Na vlastních vzpomínkách autora založený a úsměvně laděný příběh ze Šumavy, když byla její velká část přísně střeženým hraničním pásmem.
Henn Carsten: Knihonoš
Carsten Henn v románu Knihonoš vypráví laskavý, chytrý a dojemný příběh o hodnotě přátelství, o kouzlu čtení a o moci, kterou nám knihy dávají.
Adler-Olsen Jussi: Chlorid sodný
Další z detektivních případů nezdolného detektiva Carla Mørcka.
 
Naučná
 
Hajšman Jan, Mazný Petr, fotografie Vogeltanz Jaroslav: Kudy na šumavské vrcholy
Kniha podrobně popisuje přístupové trasy na 34 šumavských vrcholů na české, bavorské i rakouské straně, které stojí za turistickou návštěvu. Většinou nabízejí nádherné výhledy do okolního kraje, ale také se mohou chlubit zajímavou historií nebo zachovalými památkami – kaplemi, vrcholovými kříži nebo horskými chatami. U každého vrcholu jsou základní zeměpisné a historické údaje, přesný popis možností tras (většinou několika), možnosti výhledů, panoramata s popisem, zajímavosti v blízkém okolí i možnosti občerstvení.
Fišar Jiří: Americké prázdniny
Dětem se mají plnit sny. A když dva pubertální synové nutně potřebují vidět a zažít Ameriku, rodiče nakonec zabalí kufry, zakoupí letenky a nefalšovaný road trip může začít!
Ješetová Taťána: Tajemný klášter pod horou
Podtitul: Mysterium gotického kláštera Zlatá Koruna
Kniha se zabývá klášterem Zlatá Koruna z netradičního úhlu pohledu. Hledá odpovědi na otázky, jako jsou: z jakého důvodu mohl být klášter umístěn až na samý okraj zlatokorunských pozemků, proč je konventní kostel situovaný severojižně a jeho rozeta netradičně zdobí boční zeď příčné lodi, ale i mnoho dalších.
Schneedorf Stanislav: Příběhy šumavských křížků podruhé

Podtitul: Nejen ze zaniklých osad na česko-bavorském pomezí
Druhé vyprávění pana Stanislava Schneedorfa o cestách k obnově a znovuvzkříšení Božích muk, křížků a kapliček. Tento milovník Šumavy křížky nejen hledá, ale i opravuje. Každý křížek, Boží muka či kaplička mají svůj příběh a každé místo má své nezaměnitelné kouzlo.
 
Pro děti a mládež
 
Vostradovská Tereza: Hravocesta
Kdo jednou pozná, že venku je to bezva, ten už jenom v křesle s knížkami nevydrží. A to ani s těmi zajímavými o přírodě! Myška dřív četla hodně. Ale od chvíle, kdy začala prozkoumávat okolí svojí nory, pozorovat brouky a všechno zapisovat do své vlastní encyklopedie, na čtení nebyl čas. A když si na léto naplánovala návštěvu tetiček ve městě, sbalila klíč k určování rostlin, cestovní deník, ořezala tužku a vyrazila na cestu. Pokračování přírodovědného vyprávění z knihy Hravouka, tentokrát i s otázkami a stolní hrou na předsádce.

Knížka získala ocenění:
Nejkrásnější české knihy roku 2021 (3. místo (učebnice a didaktické knihy))
Nejlepší knihy dětem 2021/2022

Braunová Petra, ilustrovala Tachezy Andrea: Nejdůležitější na světě je kouzelné jablko
Není hned tak někdo s bohatou fantazií, jako je Maruška. Ráda si povídá s vymyšlenými postavami a ztrácí se v představách. Kamarádka Veronika to chce taky umět, a tak ji Maruška na výpravu do svého světa vezme s sebou. Po návratu je něco jinak - v Maruščině kapse zůstane červené jablíčko. Co je to za kouzlo?  Kniha je určena pro čtenáře od 7 let.
Futová Gabriela, ilustroval Slaminka Viliam: O chlapci, který rozuměl psům
Nech se pozvat na strhující dobrodružství, které každého chytí za srdce. Mít psa je snem spousty dětí. Mým ale ne. Psa jsem měl a moc jsem ho miloval, ale když odešel, žádného jiného jsem už nechtěl. Jenže potom jsem potkal Jetyho. A ten se rozhodl, že chce mě. Bránil jsem se, ale Jety spustil lavinu událostí, která mě strhla s sebou. Takže tato knížka je o lavině. A o zbabělosti, špatném svědomí, odvaze i nejistotě, o nezištné lásce a hlavně o pejscích. Kniha je určena pro čtenáře od 10 let.
 


 
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one