Náměstí 24, 384 51 Volary
tel. 388 333 261
knihovnavolary@centrum.cz
Beletrie
 
Haratischwiliová Nino: Osmý život (pro Brilku)
Strhující rodinná sága provázená vůní čokolády se odehrává na pozadí celého dvacátého století, za gruzínskoruské války a v neklidném revolučním období. Vše začíná jako v pohádce. Prapradědeček si z cesty do Vídně přiváží recept na nejlepší horkou čokoládu na světě. Je hustá, „černá jako noc před bouří“ a naprosto neodolatelná. Její konzumace má ovšem tragické, nezřídka i smrtelné následky…
Follett Ken: Večer a jitro
Pilíře země, Na věky věků a Ohnivý sloup, tři monumentální historické ságy bestselleristy Kena Folletta dokázaly oslovit miliony čtenářů na celém světě. Nyní přichází autor s dalším románem Večer a jitro, který tuto sérii dějově předchází.
Keidarová Amira: Lalečka
Podtitul: Cesta zachráněné židovské holčičky
Příběh malého židovského děvčátka, které se narodilo na samém počátku války a přežilo jen díky dvěma statečným ženám, které ho celou dobu ukrývaly.
Grisham John: Ochránce
Za vraždu mladého právníka Keitha Russa je na základě vykonstruovaných důkazů na doživotí odsouzen mladý černoch Quincy Miller. Po dvaadvaceti letech ve vězení se rozhodne požádat o pomoc Ochránce, nevelkou organizaci bojující za nespravedlivě odsouzené založenou advokátem a knězem Cullenem Postem.
Další román od mistra thrillerů z právnického prostředí.
 
Poezie
 
Pavel Martinec, Soustružníková Katka: Šálek dál hřeje dlaně
Podtitul: Haiku od českých a slovenských autorů
Haiku je citlivý lyrický útvar s filozofickým přesahem a má schopnost měnit pohled na svět kolem. Ať i vám každé haiku poodhalí kousek něčeho nového a přiměje vás k pozastavení se nad krásou obyčejných věcí.

 
Naučná literatura
 
Schneedorf Stanislav: Příběhy šumavských křížků ze zaniklých osad na česko-bavorském pomezí
Autor zde nepochybně nejenom pro vlastní, ale i pro potěšení dalších tuláků Šumavou zúročil svou dlouholetou snahu o znovuvzkříšení drobných sakrálních památek, jako jsou už zmíněné křížky, Boží muka či kapličky. Jeho akčním prostorem je Volarsko, kde už více než jednatřicet let s kratšími či delšími přestávkami vyhledává, restauruje a udržuje při životě tyto drobné náboženské monumenty. Každý ze zatím šestapadesáti příběhů, které se ke křížkům vztahují, doplnil jak pracovními, tak náladovými fotografiemi a opatřil přesnými daty, kdy začal s jejich opravou a kdy ji dokončil. Své počínání vysvětluje následovně: „Obnovit, vzkřísit a vysvětit to, co zůstalo viditelné na mnoha místech v příhraničí, považuji a vnímám jako projev úcty k našim dávným předkům, a to i přesto, že to nebyli moji pokrevní blízcí. Žili zde lidé, a tudíž i moji lidští příbuzní.“.
Šanda Martin: Anton Erhard Martinelli (1684–1747)
Podtitul: Vídeňský architekt ve schwarzenberských službách
Monografie věnovaná životu a dílu Antona Erharda Martinelliho (1684–1747) se zaměřuje na jeho působení ve službách Adama Františka ze Schwarzenbergu (zejména v letech 1722–1732). Přináší rekonstrukci kontaktu „knížecího stavitele“ s jeho šlechtickým zadavatelem i aparátem panských služebníků, v prvé řadě místních hejtmanů a polírů. Jako základní zdroj informací posloužily architektonické návrhy rezidencí, venkovských zámků, hospodářských budov i patronátních kostelů a far. Jsou archivně dochované v mimořádném rozsahu, zvlášť cenné je ucelené zachycení tematické šíře prací od reprezentačních staveb až po stodoly a seníky.
 
Pro děti a mládež
 
Hudsonová Katy: Potíže s mrkví
Veselý příběh s celostránkovými ilustracemi o králíkovi, který vášnivě miluje mrkev. Kdykoli vidí tuto sladkou zeleninu, musí ji mít. Už má tak plnou noru, že se do ní sám nevejde. Když mu kamarádi nabídnou vlastní domovy, králík radostně souhlasí. Problém je, že se stěhuje i se svou milovanou mrkví.
Horová Ladislava, ilustrace Študlarová Zdeňka: Pohádkové přátelství
Vodník Eda je nejzvědavějším obyvatelem třeboňského rybníka Svět. Jednoho dne se vydá z dlouhé chvíle mimo bezpečí své vodní říše. Jenže udeří zima a rybník mu zamrzne. Co teď? Podaří se Edovi dostat zpět domů s pomocí přátelské fenky Betynky?
Krystlíková Lucie, ilustrace Skalová Daniela: Dobrodružství mašinky Vendy
Depa, koleje, nádraží – to je svět mašinek a vagónků od chvíle, kdy vyjedou z továrny a začnou sloužit k přepravě cestujících a různých věcí. Jenže co se s nimi stane, když svoji službu lidem jednoho dne ukončí? Většina lokomotiv a vagónů se dostane do starého železa. Některé ale mají štěstí, smutnému konci se vyhnou a mohou dělat parádu třeba v železničním muzeu. Mašinku Vendy ale čeká velké překvapení, začne vozit spolu s kamarádem vagónkem Edou návštěvníky zoologické zahrady. Přečtěte si o jejím dobrodružství s neposednými opicemi, vlčí rodinou, moudrým slonem nebo rozpustilými lachtany.
Rožnovská Lenka, ilustrovala Buchalová Bára: Veronika zlobidlo
Každé dítě občas zlobí. Jenomže Veronika z téhle knížky už to s tím zlobením trochu přehání. Pojďte si číst o tom, jaké to je, když tvrdohlavá a panovačná holčička poručí hodinám, aby šly pozpátku, a vymění si tak roli se svou maminkou. Pobavíte se, zato Veronika si bude přát, aby to byl jen sen. Trochu poučný, trochu veselý a trochu neuvěřitelný příběh je tu pro všechny začínající čtenáře.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one