PROSINEC 2016

Beletrie

Boček Evžen: Aristokratka na koni
Marie Kostková z Kostky opět řeší nezáviděníhodné problémy. "Nejchudší zámek v Čechách" zůstává věrný svému označení, a tak tu hraběcí rodinka ani personál rozhodně nemají na růžích ustláno. Neotřelým vtipem zářící příběh je úspěšným pokračováním Bočkových knih Poslední aristokratka a Aristokratka ve varu.
Poledňáková Marie: Ten, kdo tě miloval
Vanda Kalinová žila spokojený život na lázeňském maloměstě. Ale pak zasáhl krutý osud a ona se po ztrátě manžela, elitního vyšetřovatele, musí postavit celému světu a udržet rodinu pohromadě. Jenže pak v manželových věcech narazí na dokumenty, které ukazují, že Josef k ní nebyl ani zdaleka upřímný.

Naučná literatura

Cílek Václav: Co se děje se světem?
Geolog a oceňovaný esejista Václav Cílek je známý tím, že se k aktuálním problémům světa dokáže vyjádřit nadčasově, z rozmanitých úhlů pohledu, s nadhledem, vtipem i s konstruktivní skepsí. Jeho nejnovější kniha je typicky cílkovská: zdánlivě jde o popis velké proměny našeho světa vlivem klimatických změn a migrační vlny, ale ve skutečnosti se autor soustřeďuje především na to, jak si v životě udržet radost a jak (pře)žít šťastně.

Petr Herynek; Květa Korečková; Jan Stanzel: Perníčky s láskou pečené
Perníčky - krásně voní po koření, rozplývají se na jazyku a vyvolávají úsměv na tváři. Jsou tady s námi už hodně dlouho a srdce z perníku se stalo symbolem lásky. Tato knížka vás seznámí s historií perníku, provede vás krajovými specialitami a bude vás inspirovat při pečení perníčků k různým příležitostem, ať již jsou to Vánoce, Velikonoce, Mikuláš nebo svatba. V knize jsou zobrazeny perníčky desítek našich perníkářek. Nechybí ani perníkový receptář, kde najdete vše od jednotlivých ingrediencí, přípravy různých druhů těsta a polev až po rozličné techniky zdobení.

Pro děti a mládež

Dvořáková, Alžběta: Herkules a strašidla
Rozmazlený pražský kocour Herkules se se svou mladou paní a jejím mužem přestěhují do starého statku za vesnicí, kde se mu ani trochu nelíbí. V zarostlé zahradě se seznámí s toulavou kočkou Komtesou a vyslechne si její vyprávění o kočičích strašidlech, která se v jeho novém domově ukrývají.
Dvořák Jiří: Havětník
Vši, blechy, roztoči, čmelíci, holubi, faraoni, žravé housenky a jiný neřád, hmyz a plísně, cizopasníci a různé další nechutné potvory, které nikdo nemá rád, a přece tu jsou. Všechny mají své příběhy, některé jsou dokonce užitečné, jiné nakonec i obdivuhodné, tak proč se o nich pro děti nikdy nic nepíše?
Skálová Hana: Ježíšek
V dnešní záplavě Santa Clausů, vánočních skřítků a sobů české děti pomalu, ale jistě zapomínají na Ježíška. Právě proto vznikla tato kniha vyprávějící ve 12 kapitolách o vánočních zvycích, které narození Jezulátka provázejí. Nejen děti, ale i rodiče se dozvědí jistě spoustu zajímavostí, o nichž dosud netušili. Součástí knihy jsou i povídky renomovaných českých autorů a "Galerie Ježíšků".
16.12.2016 13:44:54